10+
věk
2-5
počet hráčů
45 min.
herní doba

Zakázaná poušť

Gamewright


 

Připravte se na napínavou misi s cílem najít a sestavit legendární létající stroj pohřbený v ruinách prastarého města v poušti. Budete muset spolupracovat se svými partnery v týmu a co nejlépe využít každého dostupného zdroje, chcete-li přežít spalující žár slunce a nikdy neustávající písečnou bouři. Sestavte stroj a unikněte dříve, než se proměníte v trvalé artefakty Zakázané pouště!

Hráči ve hře představují výpravu, která se v poušti pátrá po legendárním létajícím stroji. V písečné bouři ale havaroval jejich vrtulník a jejich jedinou nadějí na přežití je, aby co nejrychleji našli části létajícího stroje, sestavili je a z pouště odletěli do bezpečí. Jen tak mohou přežít. V poušti ale slunce nemilosrdně praží a voda dochází. Všichni okamžitě prohrají, pokud někdo zemře žízní. Všudypřítomný písek dokáže zasypat jakékoliv místo a pohřbít celou výpravu. Hráči prohrají i v případě, že bouře dosáhne maximálního stupně dříve, než se jim podaří odletět.

Zakázaná poušť má jednoduchá pravidla, s nimiž se rychle seznámíte. Po přípravě variabilního herního plánu, který představuje zasypané prastaré město, hned můžete začít hrát. Nejžíznivější hráč začíná. Nejprve vykoná až 4 akce ze čtyř možných, poté otočí karty bouře (jejich počet závisí na aktuální síle bouře). Akce jsou: 1. Pohyb na sousední nezablokované pole, 2. Odhrabání písku z obsazeného nebo sousedního pole, 3. Vykopávky umožňují odkrývat město, 4. Vyzvednutí části stroje (nejprve je musíte objevit). Akce může libovolně kombinovat. Navíc si hráči mohou mezi sebou předávat vodu a vybavení, musí ale stát na stejném políčku.

I v této hře má každý hráč svou postavu se zvláštní schopností. Liší se jednak objemem své polní láhve, jednak jedinečnou schopností. Archeolog tak může odstranit 2 žetony písku místo jednoho, horolezec může vstupovat i na zablokované dílky, průzkumník se může pohybovat i diagonálně, meteorolog může otočit méně karet bouře, navigátor smí přemisťovat figurky jiných hráčů a nosič vody může čerpat vodu i z již dříve objevené studny.

Můžete si vyzkoušet různé obtížnosti hry. Připravte se na to, že vám nedá nic zadarmo. Musíte tedy dobře spolupracovat a využívat výhod jednotlivých postav. Krásné je zpracování hry. Dostanete ji v pěkné plechové krabici. Na první pohled vás zaujme létající stroj se 4 oddělenými částmi, které musíte najít, abyste stroj mohli zprovoznit a zachránit se. Celkové provedení hře dodává výbornou atmosféru. Máte pocit, že vás písek každou chvíli musí zavalit a že neúprosné slunce z vás vysaje každou chvíli poslední kapku vody.

Velmi dobře si zahrajete v rodinném kruhu a s přáteli, partií ale nepohrdnou ani náročnější hráči. Překonat nástrahy pouště nebude tak snadné. 

Text: Hrajeme.cz

 

 
                     

COOKIES