14+
věk
2-5
počet hráčů
60-120 min.
herní doba

Kmotr: Impérium Corleonů

Cool Mini Or Not


Legendární film Kmotr příchází na váš stůl!

Hra vás zavede do New Yorku 50. let, kde budete soupeřit o vliv s ostatními rodinami a především vydělávat peníze. Jen nejlepší se může stát novým Kmotrem. Hra je určena pro 2–5 hráčů od 12 let a jejím autorem je Eric M. Lang, který vytvořil například Blood Rage či Chaos in the Old World.

Základem hry je worker placement (umisťování na akce) se zabíráním území. Zde vysíláte členy gangu a rodiny na herní plán, kde plní různé úkoly. Vybírají výpalné, získávají vliv ve čtvrti, provádíte různé machinace, využíváte spojence, vyřizujete zakázky pro Dona Corleoneho. Hraje se na čtyři kola, zde nazývané akty podle filmu, a každé kolo má několik fází. Nejdůležitější je fáze Rodinný byznys, ve které realizujete veškeré akce. Po jejich skončení inkasují hráči peníze za vliv a monopoly v zakázkách. Kdo má nejvíce peněz, zvítězí.

Neočekávejte tedy žádnou gangsterskou střílečku, ale poctivou strategickou hru okořeněnou o interakci mezi hráči. V tomto směru má svůj specifický účel políčko řeka Hutson, kam se posílají sejmuté figurky. Hráči vedou své rodiny, které jsou pojmenované podle rodin z filmu, takže se zde setkávají rodiny  Matarazzů, Caccamů, Marzullů, Vitalů a Pizzinů. Každá rodina má svého Dona, konsiliéra, následovníka a gangstery, které reprezentují originální figurky. Ty vysíláte na herní plán. Vypadají výborně a díky nim máte stále dobrý přehled o situaci, která se jinak každou chvíli mění.

Když krabici s hrou, která je poměrně velká, otevřete, oceníte její vnitřní praktické uspořádání. Vše pevně sedí a figurky jsou dobře uloženy v zavřené krabičce. Oceníte také kvalitní karty a odlišení jednotlivých typů – zboží, peníze, zakázky –, protože je všechny máte v ruce.  Součástí hry jsou i plechové krabičky, do nichž si ukládáte vyprané peníze (vaše body na konci hry) a splněné zakázky. Na první pohled se může hra zdát zbytečně přeprodukovaná, vše má ale svůj dobrý účel a zvyšuje se tak hratelnost.

Pravidla hry mají 25 stran, ale jsou plná velkých ilustrací, příkladů a názorných ukázek. Celkově se jedná o jednodušší strategickou hru. Díky tomu je hra přístupná i příležitostným hráčům. Náročnější je samotné zahrání, na druhou stranu záleží na přístupu samotných hráčů, nakolik budou promýšlet každý tah. Jednotlivé tahy hráčů jsou vcelku rychlé. Hra má svou gradaci a stále se v ní něco děje, takže nevadí, že je herní doba delší, okolo dvou hodin (při první partii i více).

Text: Hrajeme.cz

ERIC M. LANG PŘEDSTAVUJE SVOU HRU: 

 

 
                     

COOKIES