13+
věk
3-5
počet hráčů
1-2 hod.
herní doba

Rising Sun

Cool Mini Or Not


Rising Sun je velká strategická hra, která je zasazena do atraktivního prostředí feudálního Japonska, které je obohaceno o mytologické prvky. Zapomenutí bohové se vrátili, aby pomohli najít nového Šóguna, který bude vládnout zemi vycházejícího slunce lépe než ten dosavadní. Můžete se jím stát vy, pokud prokážete, že váš klan má čest, potřebné ctnosti a je zocelen v bitvách. Ve hře povedete svůj klan, Ryby, Vážky, Bonsaje, Želvy nebo Lotosu. Každý má své unikátní schopnosti, které ho odlišují od ostatních. Zvítězí ten, kdo získá nejvíce vítězných bodů. Případně rozhodne to, kdo má více cti.

Celá hra probíhá ve třech kolech, podle ročních období – jaro, léto, podzim. Na konci hry přichází zima, kdy se započítají zbývající vítězné body. Každé roční období začíná čajovým obřadem, v jehož průběhu uzavírají klany spojenectví. Je to jeden z nenápadných, ale výrazných prvků hry. Výhoda aliance se projeví v další, politické fázi hry, ve které jednotliví hráči vybírají akce. Ty realizují vždy všichni hráči. Hráč, který akci vybíral a jeho spojenec ale mohou z akce získat i další výhodu. Například povolat více jednotek, postavit pevnost, apod. Uzavírání vzájemně výhodných spojenectví a vyjednávání je důležitou součástí této hry a je klíčové na cestě k vítězství.

Hra poskytuje mnoho možností, jak ji můžete hrát. Během hry obsazujete provincie, jednak abyste získali vítězné body, ale také různé výhody. Na rozdíl od jiných převahových her nepotřebujete udržet dobyté provincie po celou hru, naopak potřebujete projít úspěšně celou zemí. Své priority si stanovujete pro každé roční období. K bojům pak dojde na konci ročního období. Mezi tím se připravujete, verbujete jednotky, sklízíte bohatství provincií, uctíváte bohy, protože každý bůh vám nabízí zajímavé výhody.

Pokud hledáte krásnou, bohatě vybavenou hru, pak budete nadšeni. Je napínavá a zábavná po celou hru, i přes delší herní dobu. Je pestrá a přináší řadu herních prvků, ty je potřeba si osvojit, abyste si ji užili naplno. Hru lze doporučit především náročnějším hráčům, kteří mají rádi konfliktní hry s asymetrickými prvky využívající diplomacii a komunikaci mezi hráči.  

Text: Hrajeme.cz, upraveno redakcí Hraj.cz